WŁAŚCIWOŚCI ENERGETYCZNE


GORZELNICTWO

Pozyskanie alkoholu z bulwy jest 1.5-krotnie bardziej wydajne, przy jednocześnie 5-krotnie niższych kosztach uprawy, niż zwykłych ziemniaków. Porównanie plonu z uprawy, w odniesieniu do zwykłego ziemniaka wynosi: 120q/ha dla topinambura oraz 60q/ha dla pospolitego ziemniaka. Maksymalny plon dla tej rośliny to 400q/ha.


CIEPŁOWNICTWO

Bardzo wysoka wydajność słomy wysokoenergetycznej topinambura 25-30 ton/ha, jest to wynik 4-5 krotnie wyższy niż wikliny. Może być spalana bezpośrednio lub po przetworzeniu jako brykiet. Wykorzystywany jest nawet do produkcji biogazu.


PRZEMYSŁ FARMACEUTYCZNY

Wyciąg z topinambura, produkuje już jedna z polskich firm farmaceutycznych.


ZASTOSOWANIE ENERGETYCZNE

Nadaje się do produkcji biogazu i etanolu, może być przetworzony na brykiet i pelety.


ZWIERZĘTA

Łodygi i liście nadają się do karmienia trzody oraz bydła, świeżo zerwane jak i te po przetworzeniu na granulat bądź susz. Roślina dodawana do paszy dodatkowo leczy schorzenia układu oddechowego zwierząt. 


Topinambur jest tak uniwersalną rośliną, że jej sukces w wielu gałęziach przemysłu jest w zasadzie przesądzony. Plantację wystarczy założyć raz na 30 lat. Wytrzyma wiele sezonów, ponieważ jej bulwy są wybitnie mrozoodporne ( do – 50 stopni). Po zbiorach rozplenia się sama, więc pozostaje jedynie równanie wykopów, ewentualnie dokonanie przerzedzenia.

Na świecie istnieją już wielkoobszarowe plantacje topinambura.

Przewaga Topinambura nad pospolitym ziemniakiem jest ogromna i co najważniejsze w pełni zasłużona. Natura po raz kolejny pokazała nam swoją potęgę i mądrość. Możemy z niej czerpać pełnymi garściami – róbmy to, bo warto.